Fedora w Czeskiej Bibliotece Narodowej

 

Uwaga : Przetłumaczone z języka Angielskiego. Przepraszam za błędy jeśli takie występują.  

Gdzie się obracasz, gdy masz do zarządzania flotą publicznych stacji roboczych? Jeśli jesteś Czeską Narodową Biblioteką Technologii (NTK), zwróć się do Fedory. Znajdująca się w Pradze NTK jest największą czeską biblioteką naukowo-technologiczną. W ramach misji publicznej NTK zapewnia 150 stacji roboczych do użytku publicznego.
W 2018 roku NTK przeniosło te stacje robocze z Microsoft Windows do Fedory. W komunikacie prasowym informującym o tej zmianie dyrektor Martin Svoboda powiedział, że przejście na Fedorę „obniży koszty obsługi systemu operacyjnego o około dwie trzecie”. Zdaniem inżyniera NTK Linux Miroslava Brabeneca wybór korzystania z Fedory był prosty. „Cała nasza infrastruktura Linux działa na RHEL lub CentOS. Tak więc dla systemów stacjonarnych Fedora była oczywistym wyborem ”- powiedział Fedora Magazine.

Odbiór użytkownika

Zmiana systemu operacyjnego jest zawsze nieco ryzykowna - wymaga szkolenia użytkowników i zasięgnięcia opinii. Brabenec powiedział, że pracownicy niezwiązani z IT poprosili o szkolenie na temat nowego systemu. Gdy dowiedzieli się, że to samo (lub kompatybilne) oprogramowanie było dostępne, wszystko było w porządku.
Klienci Biblioteki byli od razu na pokładzie. Środowisko Windows oparte było na cienkich terminalach klienckich, które były powolne w przypadku intensywnych zadań, takich jak odtwarzanie wideo i obsługa dużych plików pakietu biurowego. Jedyną edukacją dla użytkowników końcowych, którą NTK musiało stworzyć, był podstawowy przewodnik użytkowania i tapeta pulpitu, która wskazywała na ważne elementy interfejsu użytkownika.







Tapeta na pulpit ze wskazówkami dla użytkownika z National Technology Library.
Chociaż Fedora zapewnia narzędzia programistyczne używane przez Wydział Technologii Informatycznych na Politechnice Czeskiej - a wielu użytkowników stacji roboczej NTK to studenci CTU - większość zastosowań aplikacji jest taka, jakiej można oczekiwać od stacji roboczej ogólnego przeznaczenia. Firefox dominuje w użyciu aplikacji, następnie przeglądarka PDF Evince i pakiet LibreOffice.

Aktualizacje

NTK po raz pierwszy wdrożył stacje robocze z Fedorą 28. Zdecydowali się pominąć Fedorę 29 i zaktualizować ją do Fedory 30 na początku czerwca 2019 r. Według Brabeneca proces był prosty. „Przygotowaliśmy konfigurację, umieściliśmy ją w Ansible. Przez AWX zrestartowałem wszystkie systemy do netboot, obraz z kickstartem, po pierwszym uruchomieniu zwanym wywołaniem zwrotnym aprowizacji w AWX, wszystko jest automatycznie konfigurowane przez Ansible. ”
Początkowo mieli problemy ze stosowaniem aktualizacji. Teraz mają proces codziennego instalowania aktualizacji zabezpieczeń. Każdy system jest uruchamiany ponownie co około dwa tygodnie, aby upewnić się, że wszystkie aktualizacje zostały zastosowane.
Chociaż nie ma on żadnych konkretnych planów na przyszłość, Brabenec oczekuje, że NTK będzie nadal używać Fedory do publicznych stacji roboczych. „Wszyscy są z tego zadowoleni i myślę, że nikt nie ma dobrego powodu, aby to zmienić”.
Źródło : https://fedoramagazine.org/fedora-at-the-national-library-of-technology/

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem warto zainwestować w systemy zabezpieczen w domu, aby uniknać problemów. W życiu różnie bywa, a koszt niektórych instalacji jest naprawde bardzo mały. Sam zainwestowałem np. w czujnik gazu ziemnego , dzięki czemu dowiedziałem sie ze instalacja w moim domu nie jest do konca szczelna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prowadzę firmę zajmującą się montażem monitoringu i wszelkich innych systemów zabezpieczeń dla domu. W moim przypadku korzystam wyłącznie z produktów dostępnych w sklepie internetowym - https://ivel.pl/p21279,kamera-obrotowa-full-hd-ip-ezviz-ty1-360-stopni.html .

    OdpowiedzUsuń